Jak wykonuje się przeglądy hydrantów?

Wyświetleń: 21

Hydranty wewnętrzne są jednym z elementów, które odgrywają naprawdę istotną rolę podczas przerywania pożaru, niezależnie od rodzaju budynku, w jakim się znajduje. Bez sprawnych urządzeń przeciwpożarowych ogień, który można by zlikwidować w zarodku ma szansę się rozprzestrzenić, powodując ogromne straty, a także zagrażając zdrowiu i życiu osób przebywającym w danym budynku.

W jaki sposób wykonuje się przegląd hydrantów i z jaką częstotliwością?

Przeglądy hydrantów powinny być wykonywane minimum raz do roku, chyba że producent w dołączonej dokumentacji wskaże inną częstotliwość. Obowiązek ten wynika z zapisów znajdujących się w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku. Oprócz przeglądu technicznego konieczne jest wykonanie badania wydajności. Podczas przeglądu hydrantów wewnętrznych sprawdzane jest oznakowanie szafki hydrantowej, dostęp do niej, możliwość jej łatwego otwarcia, działanie i stan techniczny wszystkich elementów składowych. Profesjonalni pracownicy zajmujący się serwisem sprawdzają również ciśnienie statyczne i dynamiczne.

Po wykonaniu przeglądu hydrantu sporządzany jest protokół, w którym umieszczone są wszelkie informacje na temat stanu urządzenia oraz ewentualne uwagi, do których należy się dostosować, aby hydrant odzyskał pełną sprawność. Każdy z hydrantów po wykonanym serwisie powinien zostać oznaczony odpowiednią etykietą, posiadającą informację o firmie dokonującej przeglądu. Konieczne jest również uzupełnienie danych serwisanta oraz datę kolejnej kontroli. Jeżeli hydrant nie nadaje się do użytku, powinien zostać oznaczony jako uszkodzony bądź niesprawny.

Jak już wcześniej wspomniano, podczas przeglądu hydrantów wykonuje się również badanie ich wydajności. W zależności od tego, jaki rodzaj sprzętu został zamontowany w danym budynku, możliwe jest uzyskanie różnych wydajności przepływu. Próba zatwierdzana jest w momencie, kiedy ciśnienie wody podczas dynamicznego przepływu osiągnie minimalnie 0,2 MPa (2 bary). 

Odpowiednio wykonane serwisy pozwalają na szybkie wykrycie nieprawidłowości nie tylko w działaniu, ale i wyposażeniu hydrantu. Jednym z najczęściej pojawiających się błędów stwierdzanych podczas serwisu jest brak węża bądź prądownicy w szafce hydrantowej. Jako że są to integralne elementy hydrantu wewnętrznego, takie sytuacje są niedopuszczalne. Zlecenie przeglądu profesjonalnej firmie daje pewność, że w razie wystąpienia pożaru sprzęt gaśniczy zadziała bez zarzutu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło