Jak działają detektory gazu?

Wyświetleń: 20

Obecnie coraz częściej można usłyszeć informacje na temat ochrony przed tlenkiem węgla, czyli czadem. Jako że nadal wiele domów i mieszkań ogrzewane jest gazem, tego rodzaju akcje informacyjne są głośne zwłaszcza w okresie grzewczym. Warto pamiętać, że nie tylko czad stanowi zagrożenie. Ulatniający się gaz również może wyrządzić domownikom ogromną krzywdę, stanowi zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale także życia. Aby uniknąć tego rodzaju sytuacji, warto wyposażyć dom lub mieszkanie w detektor gazu.

Na jakiej zasadzie działają detektory gazu i gdzie powinno się je umieszczać?

Głównym zadaniem detektora gazu jest monitorowanie pomieszczeń pod kątem występowania w nich propanu – butanu, gazu ziemnego oraz ich mieszaniny. Mają one postać niewielkiego urządzenia elektronicznego, które w razie wykrycia większego stężenia gazu uruchamia alarm dźwiękowy oraz świetlny. Profesjonalne detektory gazowe można kupić w profesjonalnych sklepach ppoż. Obecnie dostępne są nowoczesne detektory gazu, które reagują na stężenia mniejsze niż 6%. Dzięki temu ryzyko zatrucia domowników gazem znacząco się obniża.

W każdym detektorze najważniejszą funkcję pełni sensor. Pozwala on na wykrycie niebezpiecznej substancji w powietrzu i wszczęcie alarmu. W przypadku elektronicznych detektorów gazu, można wyróżnić sensory:

  • Katalityczne,
  • Elektrochemiczne,
  • Półprzewodnikowe,
  • Absorpcyjne w podczerwieni.

W sensorach katalitycznych wykorzystuje się egzotermiczną reakcję utleniania katalitycznego. Wewnątrz sensora znajduje się element bierny, pozbawiony katalizatora oraz element aktywny pokryty warstwą katalizatora. W sytuacji, kiedy w powietrzu pojawi się gaz palny, do utlenienia dochodzi wyłącznie na aktywnym elemencie. W sensorach elektrochemicznych znajduje się ogniwo, wytwarzające prąd elektryczny. Jego natężenie jest proporcjonalne do stężenia gazu, który przeniknął do elektrolitu ogniwa.

W sensorach półprzewodnikowych zastosowane jest zjawisko powierzchniowej adsorpcji gazu na części pomiarowej w określonej temperaturze. Taka absorbcja gazu powoduje zmianę rezystancji półprzewodnika. W sensorach absorpcyjnych w podczerwieni, zwanych również Infra-Red, wykorzystane jest zjawisko pochłaniania promieniowania podczerwonego przez wiązania chemiczne znajdujące się w cząsteczkach gazu. Niezależnie od rodzaju sensora, każdy detektor dymu uruchamia alarm dźwiękowy oraz świetlny w momencie, kiedy stężenie dozwolonego poziomu danego gazu zostało przekroczone.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło